İletişim

Aşağıdaki hesaplar bilgisi dahilinde açılmıştır ancak hiçbiri bizzat Prof. Dr. Mustafa Öztürk tarafından yönetilmemektedir. Bu yüzden bu platformlar üzerinden gönderdiğiniz mesajlar kendisine ulaşmayacaktır.

Mustafa Öztürk Twitter: https://twitter.com/ozturktefsir
Mustafa Öztürk Facebook: https://www.facebook.com/mustafaozturkresmi
Mustafa Öztürk Arşivi YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCSO3...

10 yorum:

 1. Değerli hocam selam ve dua ederim.
  mealinizde hz ibrahimin kurban etmek istediği oğlunun ishak olduğu noktasındaki görüşleri tercih etmişsiniz.
  Muhammed hamidullahın islam tarihine giriş adlı çalışmasında tevratı baz alarak, ibrahimin çocuklarından ismailin ishaktan önce doğduğu belirtilmekte. Yine tevrata dayandırarak eski geleneklere göre elde edilen ilk nimet (bu ilk doğan evlatta olabilir) kurban olarak verilirdi geleneğinin sonucu olarak ismail olması muhtemel gibi bir sonuç çıkıyor.
  İtikadi açıdan bir sorun teşkil ettiğinden daha ziyade akademik açıdan önemli olduğunu düşündüm acizane.
  Rabbim ömrünüzü uzun ve bereketli eylesin.
  Ankara'dan sizi dost belleyen okurunuz Muhammed Akgün

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben profesör olmuş ta hemde fıkıh profesörü müslüman olamamış derim.Allah hidayet versin bence mesleğinizi bırakın daha fazla islama zarar vermeyin.

   Sil
 2. Merhaba,

  Sorularımızı kendilerine nasıl iletebiliriz? Sosyal medyadan cevap alamıyoruz.

  Saygılarımla.

  YanıtlaSil
 3. MERHABA HOCAM, BEN MEHMET KORUK MANİSADAN..2 SORUM OLACAK: AYETLER GELMEDEN ÖNCE AYETLERİN METNİ BELLİMİ İDİ? YANİ KURAN GELMEDEN ÖNCE KURANIN METNİ BELİRLİMİ İDİ? 2.SORUM: PEYGAMBERİMİZ YENİ BİR DİN Mİ GETİRMİŞ YOKSA BÖLGEDE VAR OLAN BİR DİNİN EKSİKLERİNİ TAMAMLAMIŞ VE FAZLALARINI ATMIŞMIDIR?

  YanıtlaSil
 4. Hocam merhabalar. Daha önce de farklı bir konu ile ilgili size mail yoluyla soru sorup cevap alamama rağmen tekrar şansımı denemek istdim. Biliyorum yoğunsunuz ama umarım vakit bulup yanıt verebilirsiniz. br süre mütehayyile-vahiy konularında okumalar yaptım. daha önce kuranı bağlamsız okumama rağmen ben de oluşan bu düşünce bu konuyla eşleşiyordu. sizin sohbetlerinizden de dinleyip anladığım kadarıyla Spinoza'cı bir tarafa doğru meylettim zamanla. kafamı en çok kurcalayan şeye ise dayanamadım. Şeytan ayetleri olarak bilinen Granik meselesi gerçekse ki Hacc suresinin “Biz senden önce hiçbir Resûl ve nebî göndermedik ki o, vahyedilenleri okuduğu zaman şeytan okuduklarına bir şey karıştırmış olmasın. Ancak Allah şeytanın karıştırdıklarını iptal eder, kendi âyetlerini de sağlamlaştırır. Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir” ayeti bunu doğrular nitelikteyse Peygambere gelen vahiy dediğimiz şey gerçekten tamamen insan zihin düşüncesinde oluyorsa burda Allahın vahyini nasıl açıklayacağız? ayrıca Lut kıssasındaki meleklerin mi önce konuştuğu insanların mı önce geldiği mevzusu da var tabii. bu bile çelişki içeriyor gibi. Her sey düşünce dünyasında oluyorsa burda Allahın müdahalesini nerede arayacağız? son sorum: Zülkarneyn'i sorduklarında peygamerin ilk başta hemen cevap veremediği belli bir süre geçtiği rivayet ediliyor. O süre zarfında bazı bilgileri araştırıp düşünmüş olması mümkün mü? Eger öyleyse Allahın, peygamberin diğer kitapları okumadığını söylemesi ile çelişmiyor mu ? Gelecek iki satırınız beni mutlu eder. saygılar...

  YanıtlaSil
 5. sayın adminler hocanın kendisine soruları nasıl ileteceğimize ya da hoca sorularımızı görüyor mu ona cevap verin bari

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üstte yazdığı üzere: ...bu platformlar üzerinden gönderdiğiniz mesajlar kendisine ulaşmayacaktır.

   Sil
 6. hocamızın seminer programı hakkında bilgi verebilir misiniz?

  YanıtlaSil
 7. Merhaba,
  Hoca'nın "
  Kur'an kıraatlerinin tarihsel serencamına genel bir bakış / Mustafa Öztürk. -- Adana, 2003.
  Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi, III. cilt, 1. sayı, 201-224." makalesini arşivde yayınlar mısınız acaba?

  Merhaba,
  Mustafa Hoca'nın
  "Kur'an kıraatlerinin tarihsel serencamına genel bir bakış / Mustafa Öztürk. -- Adana, 2003.
  Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi, III. cilt, 1. sayı, 201-224."
  makalesini de arşive yüklemeniz mümkün mü acaba?


  YanıtlaSil
 8. Sayın hocam selam.
  Akşam habertürk deki tarikatlarla ilgili proğramınızı izledim. Genelde yakaladığım programlarınızı kaçırmamaya çalışıyorum. Tarikatlarla ilgili acizane fikrim.
  Vakıfların senedi, şirketlerin anasözleşmesi, derneklerin ise Tüzükleri vardır.
  Tarikatlar içinde buna benzer mesela tarikat beyannamesi adı altında ve ilgili devlet biriminde kayıt ve tescilli bir belgesi olur ve bu çerçevede tüm müridlerinin ve yetkililerinin belli olduğu,hatta hangi şehirde kaç üyesi müridi var ve toplantı yapabilecek durumda, belirlenmek suretiyle, faaliyeti denetlenebilir. Böylece amaç dışında ve üyeleri aleyhine olan tasarrufları kolayca belirlenerek müeyyideye bağlanabilir. Saygılar.Duran Demir. Hukukçu.Gaziantep.

  YanıtlaSil